منظور از حجم موتور چیست؟
دانستنی ها

صفحه اصلی اخبار و مقالات دانستنی ها منظور از حجم موتور چیست؟

منظور از حجم موتور چیست؟

1466 بازدید 0 دیدگاه  , دانستنی ها
منظور از حجم موتور چیست؟

حجم یا ظرفیت موتور در واقع مجموع حجم سیلندرها است و معمولا در اصطلاح عامیانه معیاری برای تعیین قدرت خروجی پیشرانه به شمار می‌رود. همانطور که می‌دانید داخل هر یک از سیلندرهای موتور، پیستون به صورت بالا و پایین حرکت می‌کند.

منظور از حجم موتور چیست؟

آیا تاکنون کلمه حجم موتور را که اغلب در بیان اطلاعات فنی خودروها به کار می‌رود، شنیده‌‌اید؟ با ما در موتوتل همراه باشید.

حجم یا ظرفیت موتور در واقع مجموع حجم سیلندرها است و معمولا در اصطلاح عامیانه معیاری برای تعیین قدرت خروجی پیشرانه به شمار می‌رود. همانطور که می‌دانید داخل هر یک از سیلندرهای موتور، پیستون به صورت بالا و پایین حرکت می‌کند. حال اگر فضایی را که پیستون در حرکت از پایین‌ترین نقطه به بالاترین نقطه پیمایش می‌کند، اندازه بگیریم و در تعداد سیلندرها ضرب کنیم، حجم پیشرانه به دست می‌آید که معمولاً با واحد لیتر یا سی‌سی بیان می‌شود.  واضح است که در حالت تنفس طبیعی (استفاده نکردن از سیستم‌های پرخوران مانند سوپر شارژر و توربو شارژر) هرچه تعداد سیلندرها و به طبع آن حجم پیشرانه بیشتر باشد قدرت آن نیز بالاتر خواهد بود. اما باید دقت داشت که مصرف سوخت نیز متناسب با افزایش حجم پیشرانه بالا می‌رود. در حال حاضر دوج وایپر با پیشرانه 10 سیلندر 8.3 لیتری و همچنین بوگاتی ویرون با پیشرانه 16 سیلندر 8 لیتری از حجیم‌ترین پیشرانه‌های تولید شده بهره برده‌اند.

 

برچسب ها


اشتراک گزاری

مطالب مشابه

تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که در مورد این موضوع نظر می دهد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی فرم ورود

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - خیابان فجر - کوی مدائن - پلاک ۱۸ - طبقه سوم
تلفن: 02188848073
فکس: 02188848073
رایانامه: info@digitalgarage.ir
ما را روی نقشه ببینید